Městský úřad

Vyhláška č. 5/2012 kterou se stanoví systém nakládání s bioodpadem rostlinného původu a způsob využití

/ Dana Wurzelová

OBECNĚ ZÁVAZNÁ VYHLÁŠKA Města Nového Města na Moravě č.5/2012 Zastupitelstvo Města Nové Město na Moravě se na svém 16. řádném zasedání dne 10.12.2012 pod bodem …

OBECNĚ ZÁVAZNÁ VYHLÁŠKA

Města Nového Města na Moravě

č.5/2012

Zastupitelstvo Města Nové Město na Moravě se na svém 16. řádném zasedání dne 10.12.2012 pod bodem 7) usneslo vydat na základě zmocnění § 17 odst. 2 zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech a o změně některých dalších zákonů  ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o odpadech“) a v souladu s ustanoveními § 10  písm.d) a § 84 odst.2 písm.h)  zákona č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení) ve znění pozdějších předpisů, (dále jen „zákon o obcích“)  tuto obecně závaznou vyhlášku, (dále jen „vyhláška“).

 kterou se stanoví systém nakládání s bioodpadem rostlinného původu a způsob  využití  

vznikajícím na území města a v jeho místních částech (dále jen „město“).

OBECNÁ  ČÁST

Čl. 1

Předmět a působnost vyhlášky

1.      Vyhláška upravuje :

systém nakládání  a využívání biologicky rozložitelných komunálních odpadů rostlinného původu (dále jen „BRKO“), vznikajících na území města, které mají původ v činnosti fyzických osob.

2.      Účelem vyhlášky je :

a)      stanovení systému nakládání  a využívání BRKO vznikajících na území města,

b)      stanovení povinností fyzických  osob – občanů  v rámci tohoto systému,

c)      předcházení vzniku nepovolených skládek na území města,

Čl. 2

Systém třídění odpadu

1)      Biologicky rozložitelný odpad  – je odpad ze zeleně, vzniká při údržbě zahrad, stromů, keřů.

2)      Vytříděný kuchyňský bioodpad – je odpad pouze rostlinného charakteru (například zbytky zeleniny, ovoce, pečivo apod.). Součástí třídění není odpad živočišného původu (například syrové maso, kosti, ryby, vejce apod.).

Tyto odpady jsou ukládány do nádob na BRKO – kontejnery 770l, kompostajnery 240 l, kompostéry, velkoobjemové a vanové kontejnery.

3)      Nerozložitelné příměsi  – jsou látky, které se při procesu kompostování nemohou měnit (zejména kameny, stavební odpad, kovové předměty, plasty a sklo).

Tento odpad nesmí být ukládán do nádob na BRKO.

Čl. 3

Určená místa pro odkládání BRKO

Určená místa pro odkládání komunálních odpadů, jsou místa a nádoby na území města a místních částí, která jsou technicky přizpůsobené a vybavené pro odkládání BRKO.

1.      KOMPOSTÉR K390, KETER EKO  – jsou plastové nádoby bez dna,  černé barvy, které slouží k ukládání biologicky rozložitelných odpadů z domácnosti a ze zahrádek.

2.      Sběrný dvůr – recyklační dvůr – je umístěn v areálu TS služeb s.r.o., Soškova 1346, Nové Město na Moravě. Je místo, které slouží mimo jiné vytříděné složky komunálního odpadu i k odkládání BRKO.

3.      Sběrné nádoby –  kontejnery 770 l a popelnice 240 l – jsou typizované plastové nádoby hnědé barvy určené ke sběru BRKO z údržby zahrad a domácností.

4.      Vaničkové kontejnery – jsou nádoby určené pro BRKO z údržby zahrad v zahrádkářských koloniích.

5.      Velkoobjemové kontejnery – jsou nádoby pro BRKO  z údržby stromů a keřů ze zahrad v zástavbě rodinných domů.

Čl. 4

Druhy a barvy  sběrných nádob

1.   Sběrné nádoby použité ve svozové  oblasti jsou řešeny dle lokality a druhu odpadu pro který jsou určeny. Stanoviště sběrných nádob je uvedeno v příloze č.1 této vyhlášky a tvoří její nedílnou součást.

2.      Sběrnou nádobou  je typizovaná nádoba určená k odkládání BRKO.

3.      Pro území města jsou určeny tyto sběrné nádoby:

a)      Kompostéry K390 a KETER EKO – jsou plastové nádoby bez dna,  černé barvy o objemu 400 a 410 l.

b)      Kontejnery 770 l  – jsou plastové nádoby hnědé barvy o objemu 770 l.

c)      Kompostajnery – popelnicové nádoby 240 l  – jsou plastové nádoby hnědé barvy s odvětráváním.

d)      Velkoobjemové kontejnery –  jsou kontejnery zelené barvy o objemu 14 m3 se speciální úpravou vnitřního prostoru.

e)      Vaničkové kontejnery – jsou nádoby  zelené barvy o objemu 1,7 m3.

Čl.5

Nakládání s BRKO

1.      Nakládání s BRKO, které mají původ v činnosti fyzických osob, zajišťuje Město Nové Město na Moravě, za poplatek stanovený v obecně závazné vyhlášce města Nové Město na Moravě o místním poplatku za provoz systému,  sběru, přepravy, třídění,využívání a odstraňování komunálních odpadů, a to prostřednictvím oprávněné osoby TS služby s.r.o., Nové Město na Moravě.

2.      Pro nakládání s BRKO je stanoven tento systém :

a)      kompostéry K390, KETER EKO   – slouží k ukládání biologicky rozložitelných odpadů z  domácností a z údržby zahrádek. Vzniklý kompost je využíván vlastníkem nebo nájemcem kompostéru pro vlastní potřebu např. ke hnojení vlastní zahradní plochy.

      Vhodná surovinová skladba pro výrobu kompostů je  60 % domácího bioodpadu, 20   % trávy, 10 % pilin a 10 % stromové kůry,

b)      kontejnery 770 l  a kompostajnery  240 l  – slouží k ukládání biologicky rozložitelných odpadů z  domácností a z údržby zahrádek. Nádoby jsou umístěny v určité donosné vzdálenosti v zástavbě rodinných domů a v sídlištích. Jsou ve vlastnictví TS služeb s.r.o., Nové Město na Moravě. Svoz je prováděn 1 x týdně v měsících březen – listopad, 1 x měsíc v zimním období nebo v návaznosti na aktuální zaplněnost nádob,

c)      velkoobjemové kontejnery –  se speciální úpravou vnitřního prostoru, slouží pro ukládání BRKO v rámci provozu recyklačního dvora, mobilních svozů na místních částech a v jednotlivých lokalitách města, slouží k ukládání BRKO z  údržby zahrádek, jsou ve vlastnictví společnosti TS služby s.r.o., Nové Město na Moravě. Svoz je prováděn 1 x týdně v měsících březen – listopad nebo v návaznosti na aktuální zaplněnost nádob,

d)      vaničkové kontejnery –slouží k ukládání BRKO z  údržby zahrádek v zahrádkářských koloniích, jsou ve vlastnictví společnosti TS služby s.r.o., Nové Město na Moravě. Svoz je prováděn 1x týdně v měsících březen –listopad nebo v návaznosti na zaplněnost nádob.

Čl.6

Shromažďování BRKO

Povinnosti pro shromažďování BRKO :

1.      Původcům odpadů není dovoleno využívat sběrných nádob určených pro ukládání vytříděného  BRKO  vyprodukovaného fyzickými osobami.

2.      Nádoby mohou být naplněny pouze tak, aby je bylo možno uzavřít a odpad z nich při manipulaci nevypadával.

3.      Do sběrných nádob nesmí být ukládány jiné složky odpadů, než pro které jsou určeny.

4.      Do sběrných nádob patří  tráva, listí, seno, sláma a plevel ze zahrad, zbytky z ovoce a zeleniny, slupky z citrusových plodů, zbytky chleba,  pečiva a obilnin, skořápky od vajec a ořechů, sedliny z kávy a čaje (i s filtrem), čajové sáčky, piliny či jiný chemicky neošetřený dřevitý materiál, včetně drobných ořezů z větví, popel ze dřeva, uschlé květiny, rostlinné zbytky z domácností, papírové kapesníky, papírové utěrky, ubrousky a papírové sáčky, špinavé papíry z přípravy jídel, papírové obaly z potravin.

5.      Do sběrných nádob na BRKO je zakázáno ukládat chemické a nebezpečné látky, cizorodé látky  – plast (umělé hmoty všeho druhu), sklo, kovy a textilie, stavební materiály a sutě, směsný komunální odpad, uhynulá zvířata, živočišné zbytky – jako maso, kůže, kosti, exkrementy masožravých zvířat musí být před zpracováním hygienizovány.

Čl. 7

Způsob využití

1.      Domovní kompostování  – je proces při, kterém z biologicky rozložitelných odpadů vzniká materiál – kompost, který lze dále využívat pro potřeby vlastníka nebo nájemce kompostéru.

2.      Kompostárna  – slouží ke zpracování biologicky rozložitelných odpadů. Výsledným produktem tohoto zařízení je kvalitní kompost – organické hnojivo, které může být využito jak pro potřeby města, tak i jeho občanů.

3.      Bioplynová staniceje technologické zařízení, které zpracovává biomasu (materiály nebo odpady organického původu) v reaktorech prostřednictvím řízeného procesu . Produktem anaerobní digesce je především bioplyn a digestát. Digestát může sloužit jako kvalitní hnojivo.

Materiál (kompost) vzniklý při zpracování BRKO je využíván :

1.      Obec využívá  kompost k údržbě a obnově veřejné zeleně v obci a  k terénním úpravám povrchů zeleně v rámci investičních staveb.

2.      Občané využívají kompost k údržbě pozemků, které vlastní, nebo je mají v pronájmu

ZÁVĚREČNÁ  USTANOVENÍ

Čl. 8

Kontrola a sankce

Kontrolu dodržování ustanovení této vyhlášky a § 80 zákona, zajišťuje odbor investic a správy majetku a Městská policie.

Čl. 9

Zrušovací ustanovení

Touto vyhláškou se ruší obecně závazná vyhláška města Nového Města na Moravě č. 3/2009 kterou se stanoví systém nakládání s bioodpadem rostlinného původu a způsob  využití ( dále jen „vyhláška“).

Čl. 10

Účinnost vyhlášky

Tato vyhláška nabývá účinnosti dne 1.1.2013

 

Michal Šmarda                    Stanislav Marek                       ing. Pavel Štorek

starosta                             místostarosta                   místostarosta

razítko

Vyvěšeno na úřední desku dne : …………………2012

Sňato z úřední desky dne : ………………………..2012

Příloha č.1

Stanoviště sběrných nádob

I. Nové Město na Moravě:

1.      kompostéry K390  –slouží k ukládání biologicky rozložitelných odpadů z  domácností a z údržby zahrádek. Vzniklý materiál je využíván vlastníkem nádoby, vytříděný odpad z nich není svážen oprávněnou osobou.

2.      kompostéry KETER EKO  – slouží k ukládání biologicky rozložitelných odpadů z  domácností a z údržby zahrádek. Vzniklý materiál je využíván vlastníkem nádoby, odpad z nich není svážen oprávněnou osobou.

3.      kontejnery 770 l  a kompostajnery  240 l  – slouží k ukládání biologicky rozložitelných odpadů z  domácností a z údržby zahrádek, vytříděný odpad je předáván ke zpracování do bioplynové stanice ve Žďáru nad Sázavou.

Umístění nádob na ulicích :

Bělisko                         1 ks                Mrštníkova                   3 ks

Bezručova                     4 ks                Na Výsluní                    4 ks

Blažíčkova                   6 ks                Německého                 28 ks

Budovatelů                   4 ks                Němcova                      7 ks

Čapkova                     10 ks               Nezvalova                    2 ks

Drobného                    9 ks                Pavlovova                     5 ks

Dukelská                     10 ks               Podlouckého                 6 ks

Hájkova                      10 ks               Polní                             6 ks

Horní                            1 ks                Purkyňova                    2 ks

Hornická                      7 ks                Radnická                      8 ks

Jamborova                    6 ks                Smetanova                    3 ks

Jánská                         10 ks               Sportovní                      7 ks

Karníkova                    9 ks                Šimkova                       8 ks

Křenkova                     7 ks                Štursova                       9 ks

Leandra Čecha             6 ks                Tyršova                       13 ks

Lesní                             3 ks                U jatek                         3 ks

Luční                            18 ks               Vančurova                    2 ks

Malá                             4 ks                Veslařská                     9 ks

Maršovská                   2 ks                Výhledy                        4 ks

Masarykova                 3 ks                Wolkerova                   6 ks

Mendlova                     1 ks                Zahradní                       8 ks

Mírová                        10 ks               Žďárská                       7 ks

Monseova                    4 ks

Celkem je na území města rozmístěno 77 ks kontejnerů 770 l a 218 ks popelnic 240 l

4.      velkoobjemové kontejnery –  se speciální úpravou vnitřního prostoru, slouží pro ukládání BRKO v rámci provozu recyklačního dvora a  v jednotlivých lokalitách města, slouží k ukládání BRKO z  údržby zahrádek, vytříděný BRKO je předáván ke zpracování na kompostárnu do Henčova nebo do bioplynové stanice ve Žďáru nad Sázavou.

Umístění nádob v lokalitách s rodinnými domy:

Hájkova                                              1 ks

Betlém – Německého                          1 ks

Brožkův kopec – Na Výsluní               1 ks

Holubka – u víceúčelového hřiště         1 ks

5.      vanové kontejnery –slouží k ukládání BRKO z  údržby zahrádek v zahrádkářských koloniích, vytřídění BRKO je předáván ke zpracování na kompostárnu do Henčova nebo do bioplynové stanice ve Žďáru nad Sázavou.

Umístění nádob v zahrádkářských koloniích:

Svárov             3 ks

Purkyňova       1 ks

Bezděkov        1 ks

Brněnská         1 ks

Jánská             1 ks

Bělisko            1 ks

II. místní části města :

1.      kompostéry K390  –slouží k ukládání biologicky rozložitelných odpadů z  domácností a z údržby zahrádek. Vzniklý materiál je využíván vlastníkem nádoby, odpad z nich není svážen oprávněnou osobou.

2.      kompostéry KETER EKO    – slouží k ukládání biologicky rozložitelných odpadů z domácností a z údržby zahrádek. Vzniklý materiál je využíván vlastníkem nádoby, odpad z nich není svážen oprávněnou osobou.

3.      velkoobjemové kontejnery – se speciální úpravou vnitřního prostoru, slouží pro ukládání BRKO v rámci mobilních svozů z  údržby zahrádek, vytříděný BRKO je předáván ke zpracování na kompostárnu do Henčova nebo do bioplynové stanice ve Žďáru nad Sázavou. Termín přistavení nádoby je v dostatečném časovém předstihu zveřejněn.

Umístění nádob:

Hlinné – u JEDNOTY

Jiříkovice         – u zastávky ZDARU

Maršovice        – u JEDNOTY

Olešná             – na náměstíčku

Petrovice         – u JEDNOTY

Pohledec          – u JEDNOTY

Rokytno           – u Restaurace

Slavkovice       –  u Hasičské zbrojnice

Studnice           – na náměstíčku

Hlášení závad

Webová aplikace Hlášení závad umožňuje občanům rychle a jednoduše upozornit na určitý problém v dané obci, městské části nebo ve vymezeném území. Občané se tak mohou aktivně podílet na zlepšení životního prostředí ve svém okolí. Na základě vložených informací je možné včas reagovat a nahlášený problém vyřešit. Z důvodu přehlednosti zůstávají ve veřejné části aplikace vyřešená Hlášení pouze po dobu 30 dnů.

Kdy nás navštívit

Úřední hodiny:

  • Pondělí08.00 – 18.00
  • Středa08.00 – 17.00
  • Čtvrtek08.00 – 14.00

Provozní doba:

  • Úterý07.30 – 15.00
  • Pátek07.30 – 13.00

Pracoviště úřadu můžete navštívit kterýkoliv den v týdnu. Ve dnech pondělí, středa a čtvrtek jsme Vám k dispozici k vyřízení Vašich záležitostí. Dny úterý a pátek slouží ke zpracování Vašich žádostí, provádění kontrolní činnosti a místního šetření. Může se proto stát, že konkrétní úředník bude mimo pracoviště a je vhodné se předem dohodnout na Vaší návštěvě

VŠECHNY KONTAKTNÍ INFORMACE