Matriční doklad je možné vydat opakovaně, zpravidla se užívá pro tento dokument pojem „druhopis“. Jedná se o nově vydaný doklad s údaji uvedenými podle stavu …
Matriční doklad je možné vydat opakovaně, zpravidla se užívá pro tento dokument pojem „druhopis“. Jedná se o nově vydaný doklad s údaji uvedenými podle stavu ke dni vydání matričního dokladu. Doklad vydává matriční úřad, který vede příslušnou matriční knihu, tj. rodný list vydává úřad dle místa narození, oddací list vydává úřad dle místa uzavření manželství a úmrtní list dle místa úmrtí.
Druhopis matričního dokladu se vydává na základě žádosti osobám uvedeným v § 25 zákona o matrikách (zákon č. 301/2000 Sb.), anebo dle § 25b zákona o matrikách. Nejčastěji se doklad vydává na žádost dotčené osoby, anebo člena rodiny, za které se podle § 8a odst. 6 zákona o matrikách považuje manžel, partner, rodiče, děti, sourozenci, prarodiče, vnuci a pravnuci. Matriční doklad je možné vydat i fyzické osobě, která prokáže, že je to nezbytné pro uplatnění jejích práv před státními orgány České republiky, nebo před orgány územních samosprávných celků. Matriční doklad lze vydat i osobě (fyzické i právnické), která prokáže, že je to nezbytné k uplatnění právních nároků v cizině. Úmrtní list lze vydat i osobě, která žila se zemřelým v době jeho smrti ve společné domácnosti anebo osobě, která je vypravitelem pohřbu. Pokud žádá osoba o vydání dokladu prostřednictvím zmocněnce dle § 25 odst. 8 zákona o matrikách, musí být podpis zmocnitele na plné moci úředně ověřen. Dle § 25b zákona o matrikách se vydává matriční doklad bez prokázání důvodu či příbuzenského vztahu v případě, pokud od provedení zápisu uplynula doba více než 100 let u knihy narození, 75 let u knihy manželství nebo knihy partnerství a 30 let u knihy úmrtí.
Matriční doklad je možné vydat až po úhradě příslušného správního poplatku, není-li jeho vydání od správního poplatku osvobozeno. Správní poplatek za vydání druhopisu (stejnopisu) matričního dokladu je 300 Kč, za vydání vícejazyčného standardního formuláře (k použití v EU) je správní poplatek 100 Kč dle Položky 3 písm. g) zákona o správních poplatcích. Správní poplatek je možné uhradit na pokladně úřadu, složenkou, nebo bezhotovostním převodem. Úhrada kolkovými známkami není možná. Pokud žadatel přiloží konkrétní finanční hotovost k písemné žádosti, je doručená částka předána na finanční účtárnu a společně s matričním dokladem je pak žadateli zasílána i stvrzenka k úhradě správního poplatku.
Matriční doklady se doručují do vlastních rukou adresáta, pokud je osoba nepřebírá osobně na pracovišti matričního úřadu. V případě, že má být matriční doklad použit v zahraničí mimo země EU, může být nezbytné i jeho tzv. vyšší ověření krajským úřadem a vyznačení apostily u Ministerstva zahraničních věcí. V této věci doporučujeme si předem vyžádat informace u matrikářek.