Kdo si hraje, nezlobí, to je stará a praxí odzkoušená pravda. Kdo má v ruce hračku, o které musí přemýšlet, ten ani nedutá, ať je …
Kdo si hraje, nezlobí, to je stará a praxí odzkoušená pravda. Kdo má v ruce hračku, o které musí přemýšlet, ten ani nedutá, ať je to malé dítě nebo třeba právě ředitel školy. „Mozkohračky“ aneb hračky, které zaměstnávají hlavičky, jsme si vyzkoušeli na zajímavém workshopu, který byl součástí 1. konference ředitelů škol a jejich zástupců, konané ve čtvrtek 8. června 2017 v gobelínovém salónku Kulturního domu v Novém Městě na Moravě. Přivítali jsme asi 30 účastníků z celého našeho regionu, pozvání přijali ředitelé, jejich zástupci i někteří pedagogové všech úrovní škol Novoměstska – škol mateřských, základních i středních.
Po prvním roce realizace projektu MAP (Místní akční plánování v oblasti výchovy a vzdělávání našich dětí) jsme tak trochu bilancovali, a poté představili, co nás do budoucna čeká. Nové možnosti čerpání financí z evropských fondů představila Ing. Zemanová (aktuální výzvy MAS Zubří země jsou v příloze), z MŠMT přivezla několik novinek PaedDr. Nejedlá (odkazy na zajímavé weby v příloze), představili jsme Akční plán 2017-2018, který vzniká jako povinná součást projektu MAP.
Ve druhé části konference jsme přivítali lektorku E. Fruhwirtovou s náměty, jak posilovat paměť, jak trénovat mozek i s řadou dobrých rad, jak uklidnit tělo a z hlavy vytěsňovat nepodstatné informace. Kdo si našel soupeře, mohl si zahrát mindball = fotbal, kde se dávají góly myšlenkou. Tuhle hru vyhrál ten, kdo lépe ovládal své mozkové vlny (více v ukázce.: http://www.mindball.eu/ a na přiložených fotografiích).
Ale vraťme se ještě na začátek. Před zahájením projektu MAP jsme si vytyčili vizi „Chceme, aby vzdělávání přinášelo radost a užitek těm, kterým sloužit má.“ Podporujeme matematickou a čtenářskou pregramotnost v MŠ i nové metody ve výuce na ZŠ včetně podpory klubů zábavné logiky a deskových her, a právě v těchto oblastech lze čerpat finanční prostředky na představené pomůcky ze šablon zjednodušeného vykazování, které si školy vybraly a chystají se je realizovat.
Prvním ročníkem jsme nastartovali setkávání těch, kdo se na projektu MAP větší či menší měrou podílejí, děkujeme za Vaši podporu a v příštím roce, předpokládáme v březnu 2018, na viděnou.