Internet věcí známý pod zkratkou IoT (Internet of Things) je dnes všeobecně používaný a rozšířený termín, který jednoduchým slovním spojením vyjadřuje podstatu tohoto nového trendu = propojení různých „věcí“ s Internetem.
Otevřená města připravila hlavně návody a postupy jak se připojit k Internetu věcí přes síť Lora a TTN. Nové město je členem tohoto spolku a využívá sdílených služeb pro svoje občany. Vše je dostupné na internetové adrese iot.otevrenamesta.cz. My provozujeme pouze infrastrukturu, tedy brány ke kterým se může kdokoliv připojit a využít je, vysvětluje roli města starosta Michal Šmarda.
V srpnu 2018 zprovoznilo oddělení informatiky společně s partnery komunikační síť IoT na otevřené platformě TTN (The Things Network). Jedná se o bezdrátovou síť , jakousi WiFi pro IoT zařízení, která umožňuje jednoduchou a energeticky nenáročnou komunikaci s velkým dosahem. V zahraničí je toto řešení oblíbené především ve Švýcarsku, kde jenom v Curychu a jeho okolí je v provozu více jak stovka bran, my začínáme na dvou.
Naše brány však splňují open-source hardware principy, čímž jsme zvolili cestu, kdy v transparentnosti a nezávislosti na dodavatelích již nelze jít dál, dodává Michal Šmarda. Naším cílem je nabídnout všem lidem i firmám vlastní infrastrukturu pro IoT a podpořit tak například i podnikání. Síť lze využit k vývoji a testování HW a SW studenty a kutily.
Naše místo je tam kde občan nestačí technicky nebo kde to začíná být finančně nákladné. Současně se uživatelé nemusí bát, že by jim město četlo data nebo mohlo ovládat světla v obýváku. Stejně jako potřebujeme svobodný software a hardware, potřebujeme i svobodné sítě jako je TTN. Není to jen otázka technologií nebo ceny – je to otázka lidské svobody, rozložení politické a ekonomické moci a v konečném důsledku otázka přežití. Není jedno, kdo má moc nad našimi počítači a sítěmi – musíme to být my – občané, uživatelé a vlastníci jednotlivých počítačů a částí sítě. Cílem města je vytvořit podmínky pro rozvoj IoT v Novém Městě a umožnit všem využití těchto nových technologií.
web platformy – https://www.thethingsnetwork.org/
Návod pro lidi :-) aneb The Things Network prakticky – https://cs.wikiversity.org/wiki/The_Things_Network_prakticky