Městský úřad

Vyhláška č. 2/2006, požární řád

/ Nové Město na Moravě

OBECNĚ ZÁVAZNÁ VYHLÁŠKA Města Nové Město na Moravě č. 2/2006 Zastupitelstvo města Nové Město na Moravě se na svém zasedání dne 14. března 2006 usneslo …

OBECNĚ ZÁVAZNÁ VYHLÁŠKA

Města Nové Město na Moravě

č. 2/2006

Zastupitelstvo města Nové Město na Moravě se na svém zasedání dne 14. března 2006 usneslo vydat na základě § 29 odst. 1 písm. o) zákona č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o požární ochraně“) a v souladu s § 10 písm. d) a 84 odst. 2 písm. i) zákona č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), ve znění pozdějších předpisů, tuto obecně závaznou vyhlášku (dále jen „vyhláška“):

POŽÁRNÍ ŘÁD

Čl. 1

Úvodní ustanovení

Tato vyhláška upravuje organizaci a zásady požární ochrany v obci dle § 15 odst. 1 nařízení vlády č. 172/2001 Sb., k provedení zákona o požární ochraně, ve znění nařízení vlády č. 498/2002 Sb.

Čl. 2

Vymezení činnosti osob, pověřených zabezpečováním požární ochrany ve městě

  1. Ochrana životů, zdraví a majetku občanů před požáry, živelními pohromami a jinými mimořádnými událostmi v katastru města je zajištěna jednotkou sboru dobrovolných hasičů (dále jen SDH) obce podle čl. 5 této vyhlášky a dále následující jednotkami požární ochrany:

  1. jednotka SDH, kategorie JPO II, Nové Město na Moravě, Školní 448,

  2. jednotka SDH, kategorie JPO V, Hlinné,

  3. jednotka SDH, kategorie JPO V, Jiříkovice,

  4. jednotka SDH, kategorie JPO V, Maršovice,

  5. jednotka SDH, kategorie JPO V, Olešná,

  6. jednotka SDH, kategorie JPO V, Petrovice,

  7. jednotka SDH, kategorie JPO V, Pohledec,

  8. jednotka SDH, kategorie JPO V, Rokytno,

  9. jednotka SDH, kategorie JPO V, Slavkovice,

  10. jednotka SDH, kategorie JPO V, Studnice.

  1. K zabezpečení úkolů podle odstavce 1 zastupitelstvo

  1. ukládá radě města předkládat zastupitelstvu informaci o stavu požární ochrany ve městě minimálně jednou ročně a vždy po závažných mimořádných událostech majících vztah k požární ochraně města,

  2. pověřuje kontrolou dodržování povinností stanovených předpisy o požární ochraně ve stanoveném rozsahu velitele Jednotky sboru dobrovolných hasičů obce. Konkrétní určení osob a rozsah působnosti bude součástí dokumentace města.

Čl. 3

Podmínky požární bezpečnosti při činnostech, v objektech nebo v době zvýšeného nebezpečí vzniku požáru se zřetelem na místní podmínky

  1. Za činnosti, při kterých hrozí nebezpečí vzniku požáru, se dle místních podmínek považuje:

    1. společenské, kulturní, církevní, sportovní a jiné akce (např. různé typy představení, mítinky, trhy a vernisáže), které probíhají ve stavebně uzavřených prostorách nebo oplocených či stavebně ohraničených prostranstvích.

    2. akce, kterých se účastní nejméně 200 osob – na jednu osobu připadá půdorysná plocha menší než 4 m2 (včetně organizátorů a účinkujících).

Požární bezpečnost při provozování této činnosti je zabezpečována pořadatelem akce.

  1. Za dobu se zvýšeným nebezpečím vzniku požáru se dle místních podmínek považuje:

    1. období sklizně obilovin a pícnin, včetně jejich posklizňové úpravy a skladování,

    2. provádění lesních prací spojených se spalováním zbytkové dřevní hmoty při těžbě lesních porostů,

    3. spalování hořlavých látek a materiálů na volném prostranství (sláma, seno, suchá tráva, listí, dřevo apod.,

    4. období déletrvajícího sucha.

Požární bezpečnost v tomto období je zabezpečena zákazem kouření, rozdělávání ohně a zřízením požární hlídky.

  1. Za objekty se zvýšeným nebezpečím vzniku požáru se dle místních podmínek považuje:

Kulturní dům Nové Město na Moravě, požární bezpečnost v tomto objektu je zabezpečena

provozovatelem KD.

Čl. 4

Způsob nepřetržitého zabezpečení požární ochrany

  1. Přijetí ohlášení požáru, živelní pohromy či jiné mimořádné události v katastru města je zabezpečeno systémem ohlašoven požáru, uvedených v čl. 7.

  2. Ochrana životů, zdraví a majetku občanů před požáry, živelními pohromami a jinými mimořádnými událostmi v katastru města je zabezpečena jednotkami požární ochrany uvedenými v čl. 2.

Čl. 5

Jednotky sboru dobrovolných hasičů obce, kategorie, početní stavy a vybavení

  1. Město zřizuje jednotky sboru dobrovolných hasičů obce uvedené v  článku 2. Kategorie, početní stav a vybavení požární technikou a věcnými prostředky požární ochrany jednotek sboru dobrovolných hasičů obce jsou uvedeny v příloze č. 2. Přílohy č. 1 a č.2 jsou nedílnou součástí požárního řádu města.

  2. Členové jednotky se při vyhlášení požárního poplachu co nejrychleji dostaví do požární zbrojnice v místě dislokace jednotky nebo na jiné místo, stanovené velitelem jednotky.

Čl. 6

Přehled o zdrojích vody pro hašení požárů a podmínky jejich trvalé použitelnosti. Stanovení dalších zdrojů vody pro hašení požárů a podmínky pro zajištění jejich trvalé použitelnosti.

  1. Město stanovuje následující zdroje vody pro hašení požárů a další zdroje požární vody, které musí svou kapacitou, umístěním a vybavením umožnit účinný požární zásah:

  1. hydrantová síť obecních vodovodů (vyžaduje od majitele hydrantové sítě její údržbu, aby byla vždy použitelná, s vyjímkou pro venkovní hydrantovou síť v zimním období)

  2. stanovuje jako zdroje požární vody všechny využitelné vodní zdroje ( rybníky, potoky, požární nádrže a hydrantové sítě ) na celém územním obvodu města.

  1. Město v případě potřeby zpracovává a udržuje v aktuálním stavu plánek města s vyznačením zdrojů vody pro hašení požárů, čerpacích stanovišť pro požární techniku a vhodného směru příjezdu, který v jednom vyhotovení předává jednotkám požární ochrany uvedeným v čl. 5 a jednotce Hasičského záchranného sboru kraje Vysočina, územní odbor Žďár nad Sázavou.

  1. Vlastník nebo uživatel zdrojů vody pro hašení je povinen, v souladu s předpisy o požární ochraně, umožnit použití požární techniky a čerpání vody pro hašení požárů, zejména udržovat trvalou použitelnost čerpacích stanovišť pro požární techniku, trvalou použitelnost zdroje.

  1. Vlastník pozemku/příjezdové komunikace ke zdrojům vody pro hašení musí zajistit volný příjezd pro mobilní požární techniku. Vlastník převede prokazatelně tuto povinnost na další osobu (správce, nájemce, uživatel) nevykonává-li svá práva vůči pozemku nebo komunikaci sám.

Čl. 7

Seznam ohlašoven požárů a způsob jejich označení

  1. Město zřizuje následující ohlašovny požárů, které jsou trvale označeny tabulkou „Ohlašovna požárů“: Hasičská zbrojnice Nové Město na Moravě, Školní 448.

  1. Město zřizuje následující další místa pro hlášení požárů, která jsou trvale označena tabulkou „Zde hlaste požár“ nebo symbolem telefonního čísla „150“:

Hasičská zbrojnice Nové Město na Moravě, Školní 448, tel.: 566 616 150

Čl. 8

Způsob vyhlášení požární poplachu

Vyhlášení požárního poplachu ve městě se provádí:

  1. signálem „POŽÁRNÍ POPLACH“, který je vyhlašován přerušovaným tónem sirény po dobu jedné minuty (25 sec. tón – 10 sec. pauza – 25 sec tón) nebo

  2. signálem „POŽÁRNÍ POPLACH“, vyhlašovaným elektronickou sirénou (napodobuje hlas trubky, troubící tón „HO-ŘÍ“, „HO-ŘÍ“) po dobu jedné minuty (je jednoznačný a nezaměnitelný s jinými signály).

V případě poruchy technických zařízení pro vyhlášení požárního poplachu se požární poplach ve městě vyhlašuje místním rozhlasem nebo megafony.

Čl. 9

Síly a prostředky

Seznam sil a prostředků jednotek požární ochrany podle výpisu z požárního poplachového plánu kraje Vysočina je uveden v příloze č. 1

Čl. 10

Závěrečná a zrušovací ustanovení

Touto vyhláškou se ruší Vyhláška č.2/1999 a 1/2000 Požární řád.

Čl. 11

Účinnost

Tato vyhláška nabývá účinnosti 15. dnem po jejím vyhlášení.

………………………… …………………………

místostarostka starosta

kulaté razítko01

Soubory ke stažení

 

Hlášení závad

Webová aplikace Hlášení závad umožňuje občanům rychle a jednoduše upozornit na určitý problém v dané obci, městské části nebo ve vymezeném území. Občané se tak mohou aktivně podílet na zlepšení životního prostředí ve svém okolí. Na základě vložených informací je možné včas reagovat a nahlášený problém vyřešit. Z důvodu přehlednosti zůstávají ve veřejné části aplikace vyřešená Hlášení pouze po dobu 30 dnů.

Kariéra

Chcete pracovat pro Nové Město na Moravě nebo jeho příspěvkové organizace a obchodní společnosti. Seznamte se s volnými pozicemi nebo doporučte místo svým známým? Město nabízí nabízí širokou škálu zajímavých příležitostí. Naši zaměstnanci mají možnost dalšího rozvoje, vzdělávání a zvyšování kvalifikace.

Kdy nás navštívit

Úřední hodiny:

  • Pondělí08.00 – 18.00
  • Středa08.00 – 17.00
  • Čtvrtek08.00 – 14.00

Provozní doba:

  • Úterý07.30 – 15.00
  • Pátek07.30 – 13.00

Pracoviště úřadu můžete navštívit kterýkoliv den v týdnu. Ve dnech pondělí, středa a čtvrtek jsme Vám k dispozici k vyřízení Vašich záležitostí. Dny úterý a pátek slouží ke zpracování Vašich žádostí, provádění kontrolní činnosti a místního šetření. Může se proto stát, že konkrétní úředník bude mimo pracoviště a je vhodné se předem dohodnout na Vaší návštěvě

VŠECHNY KONTAKTNÍ INFORMACE